Sektörden Haberler

Gayrimenkul Sektörünün Gözü Haliç'in Üzerinde

14-08-2013 12:45 tarihinde gönderildi.

Gayrimenkul Sektörünün Gözü Haliç'in Üzerinde EVA Gayrimenkul Değerleme Direktörü Özdil Şahin, kentsel dönüşümün odağındaki Haliç bölgesinin yüksek bir potansiyel barındırdığını savundu.
Haliç bölgesinin özellikle tarihi niteliğiyle dikkat çektiğini ifade eden EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş Direktörü Özdil Şahin, Haliç cevresinde yer alan bazı tarihi yapıların günümüze korunarak geldiğini, bu yapılarda kentsel dönüşümün çeşitli ve başarılı örneklerini görmenin mümkün olduğunu ileri sürdü. Özdil, Eski Hasköy Tersanesi’nin dönüşümüyle oluşturulan Rahmi Koç Müzesi, bir zamanlar İstanbul’un enerji ihtiyacını karşılayan Elektrik Santrali'nin dönüşümüyle oluşturulan Bilgi Üniversitesi Kampüsü Santral İstanbul, Sütlüce Mezbahane binasının dönüşümüyle oluşturulan Haliç Sütlüce Kongre Merkezi ve eski Feshane binasının dönüşümüyle oluşturulan Feshane Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'ni, söz konusu başarılı dönüşümün örnekleri arasında gösterdi.

Bölgenin ulaşım çeşitliliği dikkat çekiyor

Haliç bölgesinin Tarihi Yarımada ve Taksim oteller bölgesine yakınlığı, manzarasının eşsizliği, tünel bağlantıları ve deniz yolunu da kullanacak şekilde ulaşım çeşitliliğine sahip olma avantajlarıyla dikkat çektiğini belirten Şahin, bu avantajlarn bölgedeki kongre merkezleri ve otel yatırımlarının önünü açtığını kaydetti. Bölgede son yıllarda yapılmış otel yatırımları arasında Hilton Garden Inn'in dikkat çektiğini ifade eden Şahin, Haliç Yat Limanı ve Kompleksi projesi kapsamında iki adet otel planlandığını, bunun dışında bölgede turizm yatırım belgesi bulunan yapım aşamasında 4 ve 5 yıldızlı birkaç otelin daha yer aldığını anımsattı.

Merkezi lokasyonu nedeniyle bölgede son yıllarda üniversite kampüslerinin de yer aldığını dile getiren Şahin, Kadir Has Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi'yle bölgenin aynı zamanda üniversiteler merkezi konumuna da geldiğini belirtti. Haliç bölgesinin İstanbul’un merkezi bir konumunda bulunmasına rağmen konut sektörü açısından bu potansiyelin henüz değerlendirilememiş durumda olduğuna dikkat çeken Şahin, bölgenin kentsel gelişiminin plansız olduğuna, yapıların çoğunun yıpranmış ve niteliksiz olduğuna vurgu yaptı. Bölgedeki parsel büyüklüklerinin küçük olması ve çoklu mülkiyet yapısı sebebiyle yeni konut projesi geliştirmenin oldukça zor olduğunu söyleyen Şahin; öncelikle parsellerin tek bir mülkiyet altında toplanması gerektiğini, ancak bu durumun proje geliştirme süreçlerini uzattığını söyledi.

Kaynak: yapi.com.tr