Sektörden Haberler

En yüksek gökdelen ekonomik krizin de habercisi

12-08-2013 10:14 tarihinde gönderildi.

 En yüksek gökdelen ekonomik krizin de habercisi Çin’de geçen ay temeli atılan ve tamamlanmasıyla dünyanın en yüksek binası olacak Sky City, dünyada daha önce benzer binaların yapılmasını takip eden ekonomik krizleri akıllara getirdi.

Gökdelenler üzerine yeni bir çalışma yapan araştırmacılar, Çin’de inşa edilecek olan dünyanın en yüksek gökdeleni Sky City’nin ülkede krizin habercisi olduğu öngörüsünde bulundu. "Son 150 yılda inşa edilen dünyanın en yüksek binalarıyla ekonomik yavaşlama ve kriz arasında açık bir bağlantı var” diyen "Gökdelen Endeksi” projesinin fikir babası Andrew Lawrence, Çin’de bu durumun değişmesi için bir sebep olmadığını söyledi. "1929 yılında Chrysler Binası New York’ta inşa edildiğinde dünyanın en yüksek binası olmuştu. Beş gün sonra borsa çöktü ve sonrasında Büyük Buhran dönemine girildi” diyen Lawrance, benzer bir ilişkinin Malezya’nın Petronas Kuleleri, Dubai’nin Burç Halife ve Tayvan’ın Taipei 101 örneklerinde de görüldüğünü belirtti.

Emlak balonunu gösteriyor
Amerikalı ekonomist, emlak fiyatlarındaki yükselişin yatırımcıları "gereğinden büyük maceralara” sürüklediğini, bu sebeple alınan yüksek kredilerin yatırımcıya zarar verdiğini söyledi. Ödenemeyen kredilerin bankalar tarafından mülklere el konulup satışa çıkarılmasına, bunun da arz fazlası oluşmasına sebep olduğunu ifade eden Lawrence, "Arz fazla olduğu zaman emlak fiyatları düşmek zorunda kalıyor, bu da yapılan yatırımların elde kalmasına sebep oluyor. Emlak piyasasının ülke ekonomisi için ne kadar önemli olduğu düşünülürse, büyük gökdelenleri takip eden krizler anlam kazanacaktır. Büyük gökdelenler emlak balonunu işaret ediyor” dedi. 20 temmuzda Çin’in Changsha kentinde temeli atılan 838 metrelik Sky City, 2014 yılında tamamlanacak ve dünyanın şu anki en yüksek binası Burç Halife’yi 10 metre ile geride bırakacak.

Kaynak: yapihaberleri.net