Sektörden Haberler

'Bir Hayal'le Yola Çıkan Kale Grubu 56. Yılını Kutluyor

29-07-2013 13:59 tarihinde gönderildi.

'Bir Hayal'le Yola Çıkan Kale Grubu 56. Yılını Kutluyor Kale Grubu'nun 56. kuruluş yıldönümü ve Seramik Bayramı dolayısıyla Çanakkale'nin Çan ilçesindeki Kaleseramik Tesisleri'nde düzenlenen törende konuşan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, grubun, 1957'den itibaren Türk sanayisine büyük bir ivme kazandırdığını belirterek, ülke kalkınmasında önemli bir rol üstlendiğini söyledi.
İbrahim Bodur’un girişimiyle Çanakkale’nin Çan ilçesinde başlayan sanayicilik hayatında 56. gurur yılını geride bıraktıkalarını ifade eden Zeynep Bodur Okyay, 2013 yılı itibarıyla seramik, inşaat malzemeleri, kimyasallar, madencilik, ulaştırma, havacılık ve savunma alanlarında faaliyet gösteren 17 şirket ile doğrudan ve dolaylı olarak, 10 bini aşkın insana istihdam sağladıklarını bildirdi. Kale Grubu'nun bugün, bin 300 tedarikçisi, 750'nin üzerinde bayisi ve 15 bin satış noktası ile 'bir büyük dünya ailesi' kimliğine kavuştuğunu ifade eden Okyay, yıllık cirosu 1,3 milyar TL'yi bulan Kale Grubu'nun, bugün Avrupa'nın 3'üncü, dünyanın 12'nci, Türkiye’nin en büyük seramik karo üreticisi konumunda bulunduğunu dile getirdi.

"Yeni büyüme pazarlarına odaklanmaya ve yatırmalara devam edeceğiz"

Okyay, "Kaleseramik, dünya seramik ticaretinin yüzde 2'sini tek başına gerçekleştirirken, Kalekim, yapı kimyasallarında üretim ve satış kapasitesi olarak, Türkiye ve bölgemizde birinci, Avrupa'da ise 5'inci sırada yer alıyor" diye konuştu. Havacılık ve savunma alanında ise yüzde 100 özel sermayeli bir Türk şirketi olarak uluslararası alanda itibar kazanmış bir yapıya sahip olduklarına işaret eden Okyay, Avrupa'dan Amerika'ya, Ortadoğu'dan Afrika pazarlarına kadar 100 ülkedeki 400'ü aşkın ihracat noktasında Kale markalı ürünlerin satıldığını söyledi.

Kale Grubu'nun "köklerinden aldığı güç ve yeniliğin sağladığı enerji ile daha çok kuruluş yıl dönümlerine yürüyeceğini" söyleyen diyen Okyay, şöyle konuştu:

"Yeni büyüme pazarlarına odaklanmaya ve yatırmalara devam edeceğiz . Kale Grubu olarak yeni büyüme pazarlarına odaklanmaya ve yatırımlara devam edeceğiz. Ana pazarımız olan Avrupa’da yaşanan ekonomik durgunluğun etkisiyle Asya ve Ortadoğu'da satışımızı artırmaya yöneldik. Yeni yatırımlarımıza baktığımızda, Türkiye'nin bir ucundan, diğer ucuna uzanan bir coğrafyadan bahsediyoruz. Yapı kimyasalları grubumuzun çatı markası Kalekim’in, İstanbul, Isparta, Yozgat ve Mersin'deki fabrikalarına ek olarak, bölgelerinde bizim için birer üs görevi yüklenecek Erzurum ve Mardin fabrikaları, bu yatırımlarımıza ilişkin güzel birer örnek. Yapımı kısa süre önce tamamlanıp çalışmaya başlayan Erzurum fabrikasının ardından Mardin'de bu ay içinde test üretimine geçen ve eylül ayında açacağımız fabrika ile bu bölgelerimizde istihdam ve kalkınmaya da destek sağlıyoruz".

Daha sonra Kale Grubu'nun 5, 30 ve 35’inci hizmet yılını dolduran 278 personeli ile 5 yıldan 35, 40 yıla uzanan bir süreçte Kale ailesi ile iş ortaklığını sürdüren, 47 bayi için kıdem ödül töreni gerçekleştirildi. Törene, Kale Grubu Onursal Başkanı ve Kurucu Murahhas Azası Dr. İbrahim Bodur, eski Başbanlardan Yıldırım Aktuna, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Mehmet Daniş, İsmail  Kaşdemir, CHP Çanakkale milletvekilleri Ali Sarıbaş, Serdar Soydan, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: yapi.com.tr